25 سپتامبر روز جهانی داروساز

روز جهانی داروساز ، یادمانی برای داروسازان

در بین مناسبت ها و اتفاقات مختلف دسته ای از روز ها و یاد بود ها وجود دارند که به مدافعان سلامت اختصاص دارند. کسانی که عمر و زندگی خود را صرف روشی برای رهایی بشر از رنج بیماری می کنند. این دلیلی است که به پزشکان و کلیه کسانی که در این راه فعالیت داند بگوییم که به یاد آن ها هستیم. اهمیت این مسئله به اندازه ای است که نمیتوان به هیچ عنوان از آن چشم پوشی کرد. البته بشر به هیچ عنوان از این مهم چشم پوشی نکرده است، بلکه با قرار دادن روز های متفاوتی برای بزرگداشت حرفه های مختلف این زمینه، بر اهمیت این دسته از مشاغل و فعالیت ها بیشتر تاکید کرده است. روز جهانی داروساز یکی از مهم ترین این روزها و یادبود ها است، که ما قرار است در این مطلب به بررسی آن بپردازیم.

روز جهانی داروساز ، یادمانی برای داروسازان

روز جهانی داروساز

داروسازی را میتوان یکی از قدیمی ترین و مهم ترین فعالیت های درمانی دانست که بشر برای بقا و حفظ جان و سلامتی خود به آن وابسته بوده است. شاید بتوان قدمت داروسازی را مقارن با قدمت زندگی بشر دانست. داروسازی چیزی نیست که کسی به آن نیاز نداشته باشد. و امروزه با شرایط پیش آمده فعلی و گسترش ویروس کرونا، نیاز به این مهم بیش از پیش مورد توجه همگان قرار گرفته است. روز جهانی داروسازی یادآور این اصل است که این فعالیت تا چه اندازه می تواند باعث بهبود زندگی بشر و شرایط آن باشد.

به طور کلی تعیین مرز این که داروسازی در زیر شاخه پزشکی قرار میگیرد یا شیمی کار مشکلی است. اما نزدیک بودن داروسازی و شیمی یک اصل اجتناب ناپذیر است و از دیر باز این شیمیدان ها بوده که در داروسازی پیشگام بوده اند. البته این به معنای دور بودن داروسازی از پزشکی نیست و میتوان داروسازی را پیوند بین شیمی و پزشکی دانست. روز جهانی داروسازی نیز موکد این موضوع بوده و با توجه به ماهیتی که دارد این پیوند را شدیدتر میکند.

تاریخ روز جهانی داروسازی

تاریخ روز جهانی داروسازی

روز جهانی داروسازی توسط فدراسیون بین المللی داروسازی نامگذاری شد. با توجه با رای گیری های به عمل آمده توسط داروسازان مختلف روز 25 سپتامبر به عنوان این روز انتخاب شد که در تقویم هجری خورشیدی مصادف با چهارم مهر ماه می باشد. همچنین در ایران نیز یک روز داروساز وجود دارد که مقارن با روز تولد زکریای رازی است. روز داروساز در کشور ایران با روز جهانی داروسازی، حدود یک ماه اختلاف داشته و مراسم آن در هفته اول شهریور ماه برگزار میگردد و تاریخ دقیق آن نیز پنجم شهریور ماه می باشد.

روز جهانی داروسازی از سال 2009 در تاریخ مشخص گرامی داشته می شود. حال آنکه روز داروساز در ایران از سال 1354 مراسم خاص خود را دارد، و از قدمت بیشتری برخوردار است. اما آنچه که اهمیت دارد این است که ما همواره باید به یاد داشته باشیم، چه کسانی برای حفظ سلامتی بشر تلاش کرده اند.

روز جهانی داروساز یادبودی برای افرادی است که در گذشته و چه حال در برهه های تاریخی مختلف برای اینکه همنوعان خود را از بند بیماری برهانند تلاش کرده اند. ما به نوبه خود روز جهانی داروساز را به کلیه داروسازان و دست اندرکاران این صنعت حیاتی و مهم تبریک میگوییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × = 5