۲۹ اردیبهشت – روز جهانی موزه

روز جهانی موزه

روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

در تاریخ ۱۸ می سال ۱۹۷۷ توسط گروه شورای بین المللی موزه، این تاریخ را به عنوان روز جهانی موزه برگزیدند. بیش از ۱۳۵ کشور در جهان عضو شورا بین المللی موزه هستند و ایران نیز عضو این شورا می باشد. روز جهانی موزه در کشورمان مصادف با ۲۹ اردیبهشت می باشد.

معمولا موزه ها مکان هایی هستند که در آنها آثار با ارزش و گران قیمت فرهنگی و تاریخی نگهداری می کنند. در موزه ها این آثار فرهنگی و تاریخی را برای همه ی مردم به نمایش می گذارند. همچنین به علت اهمیت بالای موزه در جهان، روز جهانی موزه را در تقویم های جهانی قرار داده اند.

موزه ها بایستی به خوبی از اموال و این آثار تاریخی محافظت کنند تا این آثار برای آیندگان نیز باقی بمانند. زیرا این آثار تاریخی فقط برای ما نیستند و نسل های بعدی نیز حق دسترسی و استفاده از این آثار را دارند.

موزه ها انواع مختلفی دارند؛ مانند: موزه های نظامی، موزه های تاریخی، موزه های طبیعی، موزه های محلی، موزه های هنر و هنرمندان و…

اشیا و آثار تاریخی معمولا آنچنان ارزشمند هستند که برای نگهداری از آنها باید هزینه و زمان زیادی صرف شود. در برخی از موزه ها نه تنها از این اشیا نگهداری می کنند و آنها را به تماشای مردم می گذارند، بلکه به بازدیدکنندگان شیوه های نگهداری و مراقبت از آثار تاریخی و فرهنگی را نیز می آموزند. در چند دوره ی اخیر تعداد بازدیدکنندگان از موزه ها در حال افزایش بوده و موزه ها هم به خوبی توانسته اند به بازدیدکنندگان خدمت رسانی کنند.

روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

چگونه روز جهانی موزه را گرامی می دارند؟

هر ساله در روز جهانی موزه مدیران موزه ها یک موضوعی را مشخص می کنند و مردم در روز جهانی موزه به موزه ها می آیند و همدیگر را با آن موضوع به چالش می کشند. در روز جهانی موزه، موزه ها دوباره به یاد مردم می آیند و این موجب می شود تا موزه ها کم کم از یاد نروند و به فراموشی سپرده نشوند. معمولا موزه ها نقش مهمی در افزایش اطلاعات و دانش فرهنگی و تاریخی افراد دارند و یکی از وظایف اصلی موزه ها غنی سازی فرهنگ ها و رواج آن در جامعه می باشد، که در روز جهانی موزه بیشتر به این موضوع توجه میشود.

هر ساله در روز جهانی موزه، شورای بین المللی موزه شعاری را برای این روز انتخاب می کنند و مردم با آن شعار به موزه ها می روند و حمایت خود از موزه و آثار تاریخی را اعلام میکنند. 

هر ساله در روز جهانی موزه در سراسر جهان برنامه های خلاقانه و جذابی را برگزار می کنند. مردم نیز با حضور در موزه ها و شرکت در این برنامه ها کمک می کنند تا آداب و رسوم و فرهنگ های کهن از میان مردم نروند.

در روز جهانی موزه در ایران نیز بازدید از همه ی موزه ها رایگان است و از موزه ها خواسته شده تا ساعت کاری خود را افزایش دهند تا مردم بتوانند به صورت رایگان و تا ساعات پایانی شب از موزه ها دیدن کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × = 12