روز جهانی هپاتیت ، هشداری برای بشریت

روز جهانی هپاتیت ، هشداری برای بشریت

در طی سالیان متمادی بیماری های زیادی زندگی بشر را تهدید کرده است. بیماری هایی که در گذشته دور جان تعداد بیشماری از افراد را گرفته و اکنون یا به طور کلی به فراموشی سپرده شده اند، و یا بیماری هایی که تازه تکامل یافته و با ستیز با بشریت برخواسته اند. هپاتیت از آن دسته بیماری هایی است که از دیرباز با بشر همراه بوده وسهم قربانیان خود را از جان باختگان بیماری های خطرناک داشته است. بیماری هپاتیت یکی از اصلی ترین علل سیروز کبدی، سرطان کبد و نارسایی کبدی است.

در این میان ویروسها شایع ترین عوامل ایجاد کننده این بیماری عفونی هستند. این بیماری گسترده یکی از بیماری هایی است که علاوه بر گرفتن قربانیان زیاد از بشر، هزینه بسیاری برای مقابله با آن صرف می شود که اهمیت ریشه کن کردن آن را دوچندان ساخته است. اهمیت این بیماری باعث شده است تا روز بیست و هشتم جولای به عنوان یاد بودی برای این بیماری در نظر گرفته شود. در ادامه به معرفی این روز خواهیم پرداخت.

روز جهانی هپاتیت

با توجه به اهمیت این بیماری برای جهان و درمان آن، سازمان بهداشت جهانی(WHO) روز 28 ماه جولای را که متقارن با تاریخ هفتم مرداد ماه است به عنوان روز جهانی هپاتیت در نظر گرفت. علت این نامگذاری متقارن بودن این تاریخ با تولد دکتر برانچ ساموئل بلومبرگ، کاشف ویروس هپاتیت نوع B است. وی این ویروس را در سال 1967 شناسایی نمود و ازآن به بعد این بیماری به صورت بسیار تخصصی تر دنبال شد و درمان آن مورد توجه بیشتری قرار گرفت. همچنین دکتر بلومبرگ دو سال پس از کشف این ویروس واکسن آن را نیز ارائه کرد، که این واکسن از مرگ و میر بسیاری افراد جلوگیری کرده است.

روز هپاتیت

هپاتیت، انواع و علائم

بیماری هپاتیت با متورم ساختن کبد و ایجاد درد شدید در آن همراه است، انواع مختلفی با نام های A، B، C، D، E، F و G دارند و شایع ترین نوع ها در آن ها انواع A و B هستند. مکانیزم اصلی این بیماری آسیب رساندن به کبد است. فقدان خون رسانی به کبد، سم، مصرف الکل، آسیب به کبد، اختلالات خود ایمنی و مصرف برخی از داروها نیز می تواند منجر به بروز این بیماری گردد. عوامل بیماری هپاتیت نیز شامل تهوع، استفراق، درد شکم، بخصوص در قسمت راست، درد عضلانی، خستگی، ادرار تیره رنگ، تب پایین و از دست دادن اشتها از علائم هپاتیت هستند.

هپاتیت، انواع و علائم

هدف از نامگذاری روز جهانی هپاتیت

هدف از نامگذاری روز هپاتیت؛ افزایش آگاهی جهان در برابر این بیماری و آشنایی با انواع مختلف آن است. پیشگیری از این بیماری راهکارهایی ساده دارد که با رعایت آن ها می توان از تبعات سنگین این بیماری نجات یافت. چشم اندازی که برنامه مقابله با هپاتیت سازمان بهداشت جهانی دنبال می کند. سرکوب کامل و حذف این بیماری تا سال 2030 است. امید است ما نیز بتوانیم با همت کادر پزشکی و زحمات آنان تا سال 1410 این بیماری را در کشور عزیزمان ریشه کن کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code