30 تیر ، روز جهانی شطرنج

روز جهانی شطرنج

روز بیستم جولای برابر با 30 تیر سال 1399 ، به عنوان روز جهانی شطرنج نامگذاری شده است . در روز 20 جولای 1924 در هشتمین دوره بازی های المپیک تابستانی که در پاریس برگزار می شد. تاسیس فدراسیون شطرنج اعلام شد. فدراسیون جهانی شطرنج با نام FIDE مسئول برگزاری مسابقات و نظارت بر آن ها بود تا در سال 1966 این روز به پاس احترام به این بازی و علاقه مندان به آن به عنوان روز جهانی شطرنج انتخاب گردید.

قدر این بازی کهن را بدانیم 

اولین مسابقه مدرن شطرنج در سال 1981 برگزار گردید که با پیروزی آدولف اندرسون از آلمان پایان یافت، همینطور در سال 2012 مقاله ای آماری منتشر گردید که در آن تعداد شطرنج بازان جهان را رقم باورنکردنی 605 میلیون نفر معرفی کرد. امیدواریم اگر شما نیز یکی از علاقه مندان به این بازی هستید در روز جهانی شطرنج از بازی کردن آن لذت برده و قدر این بازی کهن را بدانید.

شطرنج، یک بازی کهن

بازی و سرگرمی های فکری یکی از اولین اختراعات بشر بود. ابزار هایی که علاوه بر سرگرمی از آن ها برای تقویت قوای فکر و حافظه استفاده می کرد. در این بین و وجود انواع و اقسام بازی های مختلف بازی های تخته ای یا به اصطلاح بورد گیم ها جزو پر طرفدار ترین این بازی های می باشند. بازی های مانند تخته نرد و شطرنج از این دسته اند. یکی از ویژگی های اصلی این نوع بازی توانایی پیاده سازی روش های مختلف و استراتژی های متنوع است، که شطرنج را می توان در بین این بازی ها سرآمد استراتژی و روش های مختلف دانست. روز بیست جولای به عنوان روز جهانی شطرنج به ثبت رسیده است و نشانگر پرطرفدار بودن و علاقه انسان ها در جای جای زمین به این ورزش فکری و بزرگ است.

29 تیر ، روز جهانی شطرنج

شطرنج، یک بازی کهن

پیدایش این بازی به قرن پنجم میلادی باز می گردد. اولین نشانه ها از بازی شطرنج به هندوستان اشاره می کند و این کشور کهن را مخترع این بازی می دانند. پس از هند شطرنج به ایران رسید. و در ایران رشد پیدا کرد. با فتح ایران توسط اعراب این بازی در بین مسلمانان گسترش پیدا کرده و مانند خیلی دیگر از موراد فرهنگی طی جنگ های صلیبی به اروپا راه پیدا کرد. در ابتدا به خاطر اینکه این بازی از مسلمانان به اروپا رسیده بود، کلیسا به مخالفت با آن پرداخت.

روز شطرنج

اما لذت بخش بودن و همه گیری این بازی مانع از این امر شده و کلیسا را مجبور به تغییراتی در این بازی کرد. کلیسا شکل و نام مهره ها را به نحوی که به نفع خود باشد تغییر داد و این بازی را با رنگ و لعاب جدید به مردم عرضه کرد. تغییر نام مهره وزیر به بیشاپ(به معنی اسقف) یکی از این تغییرات است. در اواخر قرن پانزدهم میلادی این بازی یکی از پرطرفدار ترین بازی ها شده بود و روش های جدیدی مانند بازی های سرعتی و محاسبه زمان برای تکمیل این بازی به آن اضافه شد. در قرن پانزدهم تکنیک های مختلف این بازی رشد چشمگیری داشته و سطح این بازی از حالت قبلی کاملا تغییر کرد. اساتید این بازی در این برهه زمانی بسیار محبوب شده و به اوج شهرت رسیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code