18 مرداد – روز جهانی گربه ها

روز گربه

انسان ها از دیرباز همیشه به دنبال یک همراه و همدم در کنار خود بوده اند. حضور یک موجود زنده دیگر در کنار انسان نوید بخش وجود زندگی در اطراف اوست. البته دلیل نگهداری انسان از حیوانات فقط این نیست و شاید بتوان دلایلی مختلفی از جمله نیاز به این موجودات را برای حضور آنان در کنار بشر برشمرد. اما آنچه که مسلم است نگهداری از حیوان خانگی ای مانند گربه خیلی نمی تواند کمکی به رفع نیازهای بشر باشد. این حیوان دوست داشتنی و بازیگوش یکی از مهم ترین و پرطرفدار ترین حیوان های خانگی تلقی میشود که در سراسر جهان به عنوان یک همدم خوب برای انسان ها در کنار آن ها زندگی می کند.

علاوه بر این این حیوان جزو معدود حیواناتی است که میتواند خود را با جوامع انسانی وفق داده و بدون نگهداری توسط انسان ها در شهر ها و محل هایی که انسان ها زندگی میکنند زندگی کند. در ادامه با بررسی روز جهانی گربه ها، با این حیوان دوست داشتنی نیز بیشتر آشنا خواهیم شد.

روز جهانی گربه ها ، محبوب ترین حیوانات خانگی

روز جهانی گربه ها

گربه ها را اولین حیوانات خانگی و اهلی شده توسط انسان نامگذاری میکنند. تحقیقات مختلفی که باستان شناسان انجام داده اند، روند اهلی شدن این حیوانات از نه هزار سال پیش در مصر آغاز شده است. البته شوادی دال بر قدیمی تر بودن این تاریخ و مربوط به دوازده هزار سال پیش نیز وجود دارد. اما صحت آن ها به طور کامل به اثبات نرسیده است. به هر حال آنچه که مسلم است این است که گربه های اهلی تیره ای از گربه های وحشی آفریقایی هستند که از شمال آفریقا کم کم راه خود را به سوی زندگی انسان ها آغاز کرده و به عنوان محبوب ترین حیوان اهلی دست پیدا کرده اند.

شاید اگر شما از طرفداران سگ ها به عنوان محبوب ترین حیوانات خانگی هستید کمی از این حرف جا بخورید اما نظرسنجی ها نشان می دهد که گربه ها گوی سبقت را در این رقابت ربوده اند. روز جهانی گربه ها را نیز می توان دلیلی بر این گواه دانست. روز جهانی گربه ها از سال 2002 انتخاب شده و تاریخ هشتم آگوست برابر 18 مرداد سال 1399 توسط سازمان حمایت از حیوانات برای آن در نظر گرفته شده است.

روز جهانی گربه ها، و مراسم خاص آن

روز جهانی گربه ها، و مراسم خاص آن

روز جهانی گربه ها، روزی است برای یادآوری و هشدار در مورد رفتار با این حیوانات و حمایت از آن ها. البته روز جهانی گربه ها تنها روز برای این حیوان نیست و روز 22 اکتبر نیز به عنوان روز گربه ها از اهمیت زیادی برخوردار است و جشن ها و فستیوال های خود را دارد. اما در روز جهانی گربه ها، داوطلبین، سازمان ها و انجمن های حمایت از حیوانات و NGO های زیادی گرد هم جمع شده و به بیان مشکلاتی که این تیره از جانداران زیبا را تهدید می کنند، می پردازند.

 روز جهانی گربه بهانه ای است برای یاد آوری اینکه به جز ما موجودات دیگری نیز در این سیاره زندگی می کنند. موجوداتی که شاید بدون توجه ما، و به علت سبک زندگی غلط ما از این کره خاکی محو شده و حیات آن ها از بین برود. به یاد داشته باشیم، که این سیاره به جز ما میزبان موجوداتی دیگر نیز هست. روز جهانی گربه ها را به تمام کسانی که از این حیوان زیبا نگهداری می کنند تبریک گفته و امیدواریم یک روز ویژه را کنار حیوان خانگی پشمالو بازیگوش خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × = 2