کارناوال ونیز

کارناوال ونیز

در کارناوال ونیز ایتالیا چه می گذرد؟

کارناوال ونیز از ۱۹ بهمن الی ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ در شهر ونیز کشور ایتالیا برگزار می گردد. کارناوال ونیز فستیوالی جهانی است که با ماسک های زیبا و بی نظیرش به شهرت جهانی دست یافته است. این کارناوال که در ابتدا فستیوالی برای پیش از شروع دوره روزه‌داری بود، به معنای “خداحافظی با گوشت” است و در سراسر ایتالیا و مخصوصا در ونیز جشن گرفته می شود. شاید ونیز در حال فرو رفتن در آب باشد، اما کارناوال ونیز حداقل صورت ظاهری خود را ارتقا می‌دهد.

این کارناوال هر سال اوایل فوریه، به مدت دو هفته قبل از «چله روزه‌داری» یا «لنت» (Lent) در آیین کاتولیک مسیحیت، برگزار می‌شود. در لنت مسیحیان معتقد از خوردن گوشت به مدت ۴۶ روز پرهیز می‌کنند و به تعمق باطنی درباره خود، تقرب به خدا و خودداری از انجام بدی پرداخته و بعد از این مدت در «یکشنبه عید پاک» (Easter Sunday) رستاخیز دوباره مسیح را جشن می‌گیرند. اما قبل از این ایام، با اجرای کارناوال و فستیوال‌های متنوع با غذاهای رنگارنگ، مشغول شادمانی می‌شوند.

 

انواع ماسک

انواع ماسک ها

چندین نوع ماسک برای کارناوال ونیز وجود دارد. این ماسک‌ها از مواد مختلفی همچون چرم، سرامیک یا با تکنیک اورجینال و قدیمی شیشه ساخته می‌شوند. البته ماسک‌های اورجینال قدیمی طراحی و جزئیات ساده‌ و اغلب کاربرد سمبلیک داشتند. پرطرفدارترین لباس کارناوال معمولاً جامه‌های شاهانه‌ اربابان و شاهزاده‌ها به شمار می‌رود.

برخی از ماسک‌های کارناوال ونیز، نام‌ مشخصی هم دارند. در گذشته مردم با مشاغل مختلف، ماسک‌های متفاوتی بر صورت می‌گذاشتند که انواع آن‌ها شامل موارد زیر می باشد:

  1. «باوتا» (Bauta)
  2. «کلمبینا» (Colombina)
  3. «مدیکو دلا پسته» (Medico della peste)
  4.  «مورتا» (Moretta)
  5. «ولتو» (Volto)
  6. «پنتلونه» (Pantalone)
  7. «آرلکینو» (Arlecchino)
  8. «زانی» (Zanni)

کارناوال ونیز

رویدادهای خاص کارناوال ونیز

ونیز چندین رویداد منحصر به فرد در طی کارناوال دارد که حتی سیندرلا هم باید خوش‌شانس باشد تا بتواند به آن‌ها راه پیدا کند. مشهورترین آن‌ها «بالو دل دوجه» (Ballo del Doge) است که بلیت‌های ویژه‌ آن در چهار دسته عرضه می‌شوند و هرکسی نمی‌تواند از آن‌ها استفاده کند. رویداد باشکوه دیگر در کاخ «کا ویندرامین کالرجی» (Ca’ Vendramin Calergi) به نام «نمایش شام و رقص» (the dinner show and ball) برپا می‌گردد. در هنگام تهیه بلیت این برنامه به یاد داشته باشید در قسمتی از سایت می‌توانید شانس خود را برای برنده شدن مبلغی به اندازه‌ی بلیتی که خریدید امتحان کنید. اگر هزینه‌ی لباس و ماسک و شرکت در رویدادهای خاص برای شما مقدور نیست نگران نباشید؛ برنامه‌های رایگان بسیاری در ایام کارناوال وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید. برای دیدن رژه‌ای تماشایی می‌توانید به «کانال کانارجیو» (Cannaregio Canal) بروید. در «میدان سن مارکو» (Piazza San Marco) زنی با لباس فانتزی در برنامه‌ی «پرواز فرشته» (Flight of the Angel) از «برج ناقوس» (bell tower) پایین می‌آید و بر فراز میدان پرواز می‌کند.

در ایتالیا هیچ مراسمی بدون عطر و بوی خوراکی‌ها کامل نیست. خوردنی مخصوص ونیز، پیراشکی اعجاب‌انگیز «فریتلا» (frittella) است که به شکل‌های مختلفی مانند فریتلای پهن با مویز و روکش شکری یا پر شده با کاسترد و کرم شانتی سرو می‌شود. «تونولو» (Tonolo) مدل سالم‌تری را عرضه می‌کند که با سیب پر شده است. در حین کارناوال می‌توانید از دیدن کارکنان این‌جا که لباس‌های فانتزی مثل شرکت‌کنندگان کارناوال بر تن کرده‌اند، لذت ببرید. «گالانی» (galani) شیرینی سرخ شده‌ی دیگری به سبُکی پَر است که با شکر روکش شده و شما را برای شیرینی خوردن در این کارناوال وسوسه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 × 1 =