جشنواره شلغم یک سنت هلندی مرتبط با سوئیس

جشنواره شلغم

جشنواره شلغم هر ساله در ماه اکتبر و نوامبر در زوریخ برگزار می شود. در این رویداد در زوریخ شلغم‌های زیادی خراشیده می‌شوند. شلغم – یا räbe در مناطق آلمانیِ سوئیس ستاره فصل پاییز است. این جشنواره یک مهمانی در پاییز است که با هنرها و شمع‌های روشن و رژه‌ها آمیخته شده است. در اصل این جشن یک هالووین به سبک سوییسی‌ها می‌باشد.

 شلغم‌های ساده بنفش به عنوان فانوس‌های چشمک زن و آثار هنری درخشان برای نمایش‌های شبانه استفاده می‌شوند. و این خلاقیت‌های کوچک قدرت جادویی دارند که می توانند هر شخصی را به خود جذب نمایند. برای این که شغلم‌ها به چنین فانوس‌هایی تبدیل شوند کمکی از بزرگترها دریافت نمی‌شود. بلکه به کودکان و نوجوانان چاقو داده می‌شود و آنها خودشان باید شلغم‌ها را خراش دهند و داخل آنها شمع قرار دهند.

جشنواره شلغم در سوئیس

جشنواره شلغم از چه زمانی آغاز می‌شود؟

وقتی برگ‌ها شروع به ریزش می‌کنند و شلغم‌ها برداشت می‌شوند، در مدارس، محله‌ها و شهرهایی در کانتون زوریخ رژه‌هایی به نام  Räbechilbi مخصوص کودکان برگزار می‌شوند، که به هنگام وزش بادهای سرد، چشمه‌ای از شادمانی فراهم می‌شود. شاید مشهورترین رژه Räbechilbi در ریشترزویل، یک شهر کوچک در سواحل غربی دریاچه زوریخ است. در دومین شنبه ماه نوامبر ، جمعیت به سمت ریچترسویل فرود می آیند ، که به دلیل نور شمع در داخل هزاران شلغم تو خالی شهر تاریک، روشن می شود.

جشنواره شلغم در سوئیس

 

جشنواره شلغم در ریشترزویل یکی از برنامه های مورد علاقه در سوئیس است. ساکنان Richterswil همه‌گی در این جشنواره شرکت می‌نمایند. آنها درهای ورودی، بالکن‌ها ، و باغ‌ها را با شلغم‌هایی که به شکل چراغ در آمده‌اند روشن می کنند … و این بسیار جذاب است!

این رویداد یک رویداد خانوادگی است، به همین دلیل کودکان و بزرگترها و افراد سالخورده همه و همه در این جشن شرکت می‌نمایند. ولی رژه معمولا توسط کودکان و بدون اینکه بزرگترها در کنار آنها باشند برگزار می‌شود و بزرگترها بیشتر نظاره گر هستند. کودکان و خردسالان به صفوف می پیوندند و سبزیجات مخصوص شعله ور  را که از چوب آویزان شده است با خود حمل می‌کنند و رژه می‌روند و آهنگ می‌خوانند.

نوشیدنی‌های گرم مانند glühwein ، غذاهایی مانند راکتل و تمامی وسایل و لوازم مورد نیاز توسط فروشندگان عرضه می‌شوند.  البته فروشندگان غرفه‌های خود را با فانوس‌های شلغم تزئین می کنند.

سخن پایانی…

شاید بتوان گفت یکی از رویدادهای زیبایی که در کشور سوئیس برگزار می‌شود، جشنواره شلغم است. خیابان‌هایی که با چراغ‌ها و فانوس‌ها و ستارگان دست‌ساز کودکان روشن می‌شوند و آهنگ‌هایی که با صداهای زیبا و کودکانه‌ سروده می‌شوند همگی این رویداد را به یاد ماندنی‌تر می‌کنند. 

مقاله پیشنهادی:

جشن هالووین چیست و آیا مسیحیان باید آن را جشن بگیرند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × = 4