27 سپتامبر – روز جهانی گردشگری و جهانگردی

روز جهانی گردشگری و جهانگردی

توجه به گشت و گذار و کیفیت زندگی باعث شد تا وقتی که انسان ها به سطحی از رفاه رسیدند، مسافرت و دیدن مکان هایی دور از محل زندگی خود یک اصل مهم و تازه به حساب بیاورند. از همین رو پایه های جهانگردی و گردشگری شکل گرفت و اهمیت آن روز به روز افزایش یافت، تا جایی که سازمانی به نام سازمان جهانی گردشگری در سازمان ملل متحد شکل گرفت، و روز جهانی گردشگری نیز ثبت گردید.

یکی از مواردی که از دیرباز مورد توجه انسان ها بوده است گردش و گردشگری بوده. شاید در ابتدا شرایط زندگی به صورتی بوده باشد که این کار صرفا برای لذت بردن انجام نشود و هر سفری مقاصد مهم کاری و یا حتی مهاجرتی را با خود در پی داشته باشد. از نمونه های باستانی گردشگری میتوان به پایتخت های فصلی تابستانی و زمستانی هخامنشیان اشاره کرد، که به بهانه آب و هوا و برای لذت بردن از هر فصل مهاجرتی را در طول سال انجام میداند. 

روز جهانی گردشگری چه روزی است؟

روز جهانی گردشگری چه روزی است؟

 این روز نه تنها به سایر افراد متذکر می شود که دیدن دنیای اطراف آن ها چقدر میتواند لذت بخش و آموزنده باشد، بلکه به دولتمردان نیز یادآوری میکند که باید توجه ویژه ای را به این صنعت پرسود و پر رونق داشته باشند، تا بتوانند هم از جنبه های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، رشد کشور خود را تضمین کنند.

توجه به توریسم یکی از استراتژیک ترین تصمیماتی است که میتواند توسط دولتمردان و مسئولین، برای ارتقا و رشد یک منطقه دستور کار قرار گیرد. حضور گردشگران و توریست ها به هر دلیلی، همراه با صرف هزینه خواهد بود، هزینه ای که سود آن را مردم منطقه خواهند برد و باعث رشد و آبادانی در منطقه میگردد. البته لازم بذکر است گردشگری فقط آمد و رفت تعدادی افراد برای لذت بردن و مسافرت و خوشگذرانی نیست. امروزه توریسم مفهومی بسیار گسترده است که انواع مختلفی را شامل می شود. از انواع مختلف طبقه بندی های گردشگری می توان دسته های زیر را نام برد:

  • گردشگری تجاری
  • گردشگری پزشکی
  • گردشگری غذایی
  • اکوتوریسم
  • گردشگری ماجراجویی
  • گردشگری فرهنگی

وجود روز جهانی گردشگری نشان دهنده اهمیت توجه به انواع این دسته ها و همینطور فواید آن ها می باشد.

تاریخ روز جهانی گردشگری

تاریخ روز جهانی گردشگری

همانطور که پیشتر نیز به این روز اشاره شد، توسط سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد، انتخاب شده است. تاریخ این روز 27 سپتامبر میلادی است که امسال مصادف با روز ششم مهر ماه می باشد. روز جهانی گردشگری برای اولین بار در سال 1980 مطرح گردید، و دلیل انتخاب این تاریخ، مصادف بودن این روز با تاسیس و وضع بخشنامه های سازمان جهانی گردشگری، در سال 1970 می باشد. روز جهانی گردشگری فستیوال های زیادی را با خود بهمراه دارد که هر ساله با تمی متفاوت برگزار می گردد. با توجه به شرایط ویژه امسال و انتشار ویروس کرونا، پیش بینی می شود که مراسم روز جهانی گردشگری، امسال به صورت آنلاین برگزار شود.

مطالب پیشنهادی :

فستیوال روشنایی زمستانی ژاپن

فستیوال زمستانی مسکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 × = 21