اهمیت روز معلم

روز معلم در تقویم ایران

در تقویم کشورمان ایران، روز ۱۲ اردیبهشت را به عنوان روز معلم میشناسیم. دلیل اینکه این روز را روز معلم مینامیم، شهادت بزرگمرد استاد مرتضی مطهری می باشد. استاد مرتضی مطهری پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۵۸ توسط یک گروه تروریستی به نام فرقان به شهادت رسیدند. از آن پس به بعد روز ۱۲ اردیبهشت به نام روز معلم نامگذاری شد.

نکاتی در مورد روز معلم

معلمان در هر سرزمینی نقش اساسی و کلیدی تربیت نسل آینده را بر عهده دارند. معمولا دانش آموزانی که از سن کمتری بهره می برند، معلمان شان را الگوی خود قرار میدهند و می کوشند تا مثل آنها زندگی کنند.

همه ساله در روز معلم در سراسر ایران از مقام و منزلت و نقش مفید معلم تجلیل و قدردانی به عمل می آید. جامعه ها و کشور های پیشرفته جهان معلمان را عامل اصلی پیشرفت و موفقیت یک سرزمین میدانند. این کشور ها همیشه روی معلمان و شیوه تدریس آنها سرمایه ‌گذاری انجام میدهند، تا نسل آینده کشورشان دانا و هوشیار باشد.

روز معلم بهانه ای برای توجه بیشتر به شیوه تدریس و نوع زندگی و معاش معلمان کشور میباشد. در روز معلم از این قشر زحمتکش تجلیل و قدردانی میشود و فرصتی برای گوش دادن به مشکلات و حرف دل این گروه میباشد. معلمی را شغل نمیتوان دانست؛ معلمی یک نوع هنر و توانمندی است و در این شغل باید آنچه را که خودت در طول سالیان دراز آموخته ای و یاد گرفته ای به شاگردان و دانش آموزان انتقال دهی.

در سایر کشورهای جهان روز معلم را جشن می گیرند

خداوند در قرآن کریم آورده است که بخشش و لطفش نا محدود است و پایان پذیر نیست و با توجه به چندین آیه مربوط این جمله را میتوان توصیف کرد که دلیل اینکه خداوند بخشش نامحدود است این است که خداوند علم و دانش را به بشر روی زمین ارزانی داشت و این به این معناست که بخشش علم و دانش به دیگران ارزش بسیار زیادی دارد. معلمان در سراسر جهان این کار را انجام می دهند و آموخته های خود را به طور کامل در اختیار دانش آموزان قرار میدهند.

در سایر کشورهای جهان نیز روز معلم وجود دارد و آنها روز ۵ اکتبر برابر با ۱۳ مهر را روز جهانی معلم می دانند. در تمامی کشورهای جهان در این روز جشن میگیرند و قدر دان زحمات معلمان شان هستند. روز ۵ اکتبر توسط نهاد یونسکو به عنوان روز معلم مقرر شده است.

روز ۵ اکتبر توسط نهاد یونسکو به عنوان روز معلم مقرر شده است.

روز جهانی معلم

امام خمینی(ره) در مورد ارزش معلم فرمودند که کلید سعادت و خوشبختی و کلید شقاوت و بدبختی یک ملت به دست معلمان آن ملت میباشد. امام خمینی اولین معلم در جهان را خداوند متعال میداند. امام میگوید خداوند اولین معلم است به گونه ای که مردم را توسط انبیاء و سایر نشانه ها از تاریکی و ظلمت نجات میدهد و به سوی روشنایی و خوشبختی هدایت می کند. خداوند انسان را به خوبی و نیکی دعوت میکند، به محبت دعوت میکند، به کمال دعوت میکند؛ پس خداوند را می توان اولین معلم جهان هستی دانست.

امروزه چندین سال است که به مناسبت شهادت استاد مرتضی مطهری، در روز معلم از معلمان تجلیل میشود و این روز را جشن میگیریم. تجلیل از معلم موجب افزایش رضایت معلم میشود و معلم میکوشد تا تدریس را به خوبی انجام دهد. معلم ها کسانی هستند که آینده ملت در دستان آنهاست؛ روز معلم فرصتی برای تشکر از زحمات این قشر میباشد. قدردان زحمات معلمان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 7 =