اول تیر ماه ، جشن آغاز تابستان

جشن آغاز تابستان

تمایل به جشن و شادی در ایرانیان باستان یکی از مشخصه های اصلی آنان بوده است. وجود تعداد بیشماری از این جشن ها که گاه از یاد رفته و جز اسمی از آن ها چیزی نمانده است، دلیلی برای اثبات این ادعاست. گذشتگان ما هر نعمت و پدیده جدیدی را دستایه ای برای شادی و شادمانی قرار می داده و ستایش و شکر پروردگار را بخاطر این نعمات زیبا با این جشن ها به جا می آورده اند.

شما دیگر به خیلی از این جشن ها دسترسی ندارید، و بسیاری از آن ها از یاد رفته است. از بعضی از این جشن ها نیز تعاریف و روایات مختلفی وجود دارد و از ریشه اصلی خود فاصله گرفته اند. اما هنوز جشن هایی هستند که به صورت سابق برگزار شده و سنت گذشتگان را زنده نگه می دارند. یکی از این جشن ها جشن آغاز تابستان یا آب پاشونک می باشد. در ادامه به بررسی و توضیح این جشن خواهیم پرداخت.

جشن آغاز تابستان، سروری برای ستایش روشنی

جشن آغاز تابستان یکی از جشن ها و سرور های زیبای گذشتگان ماست که هنوز در برخی نواحی مرکزی ایران مانند محلات و فراهان به جد دنبال شده و به طور باشکوهی برگزار می شود. این جشن در اولین روز تابستان، روزی که خورشید بر بلندترین جایگاه خود در آسمان می نشیند و طولانی ترین روز سال و کوتاهترین شب سال را رقم میزند. اتفاق می افتد. ستایش روشنی و نور در ایران باستان در بین سایر تمدن های باستانی کم نظیر است. و این جشن نیز یکی از یادگار های تذکر این نکته می باشد.

برگزاری آب پاشونک

در جشن آغاز تابستان مردم به دشت و دمن رفته و با پاشیدن آب به هم شادی خود را ابراز می کنند. شما میتوانید جشن های مشابه را در یلی از کشور ها مشاهده کنید و شاید این تفکر اشتباه در شما به وجود بیاید که این جشن یک جشن بیگانه باشد. اما به هیچ وجه اینطور نیست و اصالت جشن آغاز تابستان و آب پاشونک کاملا محرز می باشد.

 تاریخچه جشن آغاز تابستان

در مورد پیدایش آب پاشونک روایات متعددی وجود دارند. نقطه مشترک همه این روایات این است که به ایران باستان بازگشته و در مورد دوران کهن این دیار است. در یکی از این روایات بارش باران پس از خشکسالی طولانی مدت در دوران سلطنت فیروز پسر یزدگرد اول، باعث بیرون آمدن مردم از خانه ها و پاشیدن آب به هم شده و بنیانی برای این جشن گردید.

در روایت دیگر وقتی پادشاهی از پیروزی باز می گشت در کنار قنات زلف آباد در ذهن خود فرشته ای را می بیند، که بر او آب می پاشد. از ذوق این اتفاق او به همراهان خود آب پاشید و بزمی شروع و شد پایه های این جشن شکل گرفت. همینطور روایتی مشاب نیز برای کیخسرو وجود دارد که وقتی در کنار چشمه ای فرشته ای را دید بیهوش شد و یاران به صورت او آب زدند، و از آن جا این جشن شکل گرفت.

جشن آب پاشونک

پایه های این جشن زیبا از ذوق دیدار فرشتگان، تا رفع عطش محتاجان هر چه که باشد، جشنی زیبا و در خور توجه را برای ما به یادگار گذاشته است. رسمی که نمیتوان آن را نادیده گرفت و از کنار آن به سادگی رد شد. این جشن کم و بیش در پارک های شهر های بزرگ برگزار می گردد. امیدواریم امکان شرکت در این جشن برای شما وجود داشته باشد، و بتوانید نشاط گذشتگان را از طریق این جشن بچشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 5 = 50