سپندارمزدگان روز عشاق ایرانی

سپندارمزدگان چیست ؟

در تقویم های گذشته ایران علاوه بر آن که هر ماه اسم داشته است، هر روز نیز نام به خصوصی داشته است. مثلا آبان روز دهم هر ماه بوده یا مهر روز شانزدهم هر ماه نام گزاری شده بود. هر موقع که روز و ماه یکی می شدند و با هم تقارن پیدا می کردند (مثلا 16 ماه مهر) جشن و پایکوبی برگزار می شده و آن را مهرگان می نامیدند. البته هر جشن نیز نماد و باور یک مفهوم بود و هر کدام داستانی جدا داشتند. حال به این فکر می افتیم که سپندارمزدگان چه روزی بوده است؟

روز پنجم هر ماه نامش اسفند یا سپند بوده و وقتی در ماه اسفند به روز پنجم بر خورد می کردند جشن سپندارمزدگان می گرفتند.البته معنای لغوی کلمه سپندارمزد زمین یا گستراننده و بخشنده است. تشابه زنان ایرانی را با زمین در این روز تلفیق می کردند و از آن ها قدردانی می شده است. روز سپندارمزدگان روز زن وزمین بوده است. ( البته با توجه به تحریف ها و تغییراتی که در طول سال ها در تقویم و خاطرات تاریخی رخ داده است این نکته پیش می آید که برخی 29 بهمن هر سال و برخی دیگر 5 اسفند هر سال را روز عشاق ایرانی یا سپندارمزدگان می دانند. اما معمولا تاریخ شناسان معتقدند چون جشن های باستانی ایرانی در دوره ها و روند های منظمی بر پا میشده 5 اسفند  مستند تر می باشد)

سپندارمذگان

آیین ها و رسم ها

اولین نکته این است که این جشن فقط یک روز نبوده و مدت ها قبل و بعد آن مردم هم به شادی و شادمانی می پرداختند و هم رسم و ایین آن را گرامی می داشتند. مهم ترین عملی که انجام می شده است احترام بیشتر به زنان در جامعه بوده. در این ایام مردان زنان خود را به چشم یک پادشاه می دیدند و آنان به معنای واقعی بر تخت پادشاهی می نشستند. زنان و مادران خود را گرامی می داشتند و برای آن ها هدیه ها و پیش کش های بسیار متنوعی فراهم می کردند. با انجام این کارها عمق ارادات خود را به همسران و مادرانشان می رساندند.

امروزه در سر تا سر دنیا 14 فوریه ( 25 بهمن ماه ) را به عنوان روز ولنتاین می شناسند. روز ولنتاین روزی است برای عشاق جهان. آدابی که در آن رعایت می شود و تکریم مقام زن همه مانند این جشن باستانی ما می باشد. اما متاسفانه این جشن هم مانند جشن های دیگر تاریخی در ایران به دست فراموشی سپرده شده است. کم نیستند جشن هایی مانند جشن سده و یا جشن میانه زمستانی که از یاد ما رفته اند. این در حالی است هر کدام از این روزها تاریخچه ای چند هزار ساله دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code