همه چیز درباره جشنواره فانوس تایوان

جشنواره فانوس های آسمان تایوان

درباره جشنواره فانوس تایوان چه می‌‌دانید؟

فستیوال فانوس تایوان یا فستیوال فانوس آسمانی پینگسی(Pingxi Sky Lantern Festival) یکی از زیباترین، تماشایی‌ترین و باشکوه‌ترین فستیوال‌های دنیا است.  این جشنواره که در منطقه پینگسی شهر “نیو تایپه” و در 19 إلی 20 بهمن ماه 98 برگزار می‌شود، گردشگران زیادی را از سر تا سر دنیا به سمت خود جذب کرده است. اگر علاقه دارید درباره‌ی دلیل جشنواره فانوس تایوان  و نحوه‌ی برگزاری آن بیشتر بدانید، در این مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه جشنواره فانوس تایوان

حتما برای شما هم جالب است که بدانید چنین رسمی چگونه در تایوان به وجود آمده و رواج یافته است. دو روایت در مورد فلسفه و دلیل پیدایش این جشنواره مطرح است.

روایت اول: در رسم مهاجرانی که در زمان “سلسله‌ی چینگ” از “مینان” در چین به تایوان آمده بودند، از هوا کردن فانوس برای اطلاع‌رسانی استفاده می‌کردند و به مرور زمان این رسم به ساکنان این منطقه از تایوان هم رسید. زمانی که چینی‌ها به تایوان مهاجرت کردند، دهکده‌هایی در اطراف و مناطق دور افتاده ساختند. به دلیل دور افتاده بودن این مناطق، خطر همواره در کمین ساکنین بود و راهزنان زیادی به این دهکده‌ها هجوم می‌بردند. روستاییان پس از برداشت محصولاتشان به کوه‌ها رفته و به صورت پنهانی در همانجا زندگی می‌کردند تا از خطر حمله‌ی راهزنان در امان باشند. اما افراد قوی‌تر در روستا می‌ماندند تا از غارت و تخریب روستا توسط راهزنان جلوگیری کنند. این افراد از فانوس‌ها برای علامت دادن به افرادی که در کوه از بیم غارتگران پناه گرفته بودند، استفاده می‌کردند و از این طریق پیام امن بودن مسیر و دهکده را به افراد مانده در کوه منتقل می‌کردند.

روایت دوم: پیشینیان با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم خود شیوه‌های مختلفی را برای دعا و نیایش انتخاب می‌کردند. روایت دوم از دلیل به وجود آمدن جشنواره فانوس هم به همین موضوع باز می‌گردد. زمانی که افراد منطقه قصد شروع کشت را داشتند، فانوس‌هایی را برای دعا و نیایش به آسمان می‌فرستادند. آن‌ها فانوس ها را هوا کرده و خواسته‌ها و دعاهای خود را که اکثرا برای افزایش برکت در محصولاتشان بود، مطرح می‌کردند.

جشنواره فانوس های آسمان تایوان

آداب و رسوم جشنواره

فستیوال فانوس تایوان در سه روز برگزار می‌شود. علاوه بر ساکنین محلی، افراد زیادی از سر تا سر دنیا به این منطقه می‌آیند تا در این جشنواره‌ی زیبا و شکوهمند شرکت کنند. افراد در این رویداد آرزوهای خود را بر روی فانوس‌ها می‌نویسند و سپس به امید برآورده شدن خواسته‌ها و آرزوهایشان، فانوس را به آسمان می‌فرستند. آسمان این منطقه در زمان هوا کردن فانوس‌ها بسیار دیدنی است. هزاران فانوس رها شده، درخشش زیبایی را به آسمان شب می‌بخشند. برنامه‌های متنوعی در این رویداد تدارک دیده می‌شوند. مسابقه‌ی معمای فانوس، کارناوال و موسیقی فولکور منطقه از جمله‌ی این موارد هستند. اما یکی از دیدنی‌ترین برنامه‌های این رویداد، برنامه‌ی آزاد کردن فانوس بزرگ اصلی در یکی از محل‌های برگزاری این مراسم(میدان فانوس آسمانی شیفن) می‌باشد.

اگر شرکت در جشنواره‌ای رنگارنگ، نورانی و درخشان و انجام کاری متفاوت برای برآورده شدن آرزوهایتان برایتان جذاب است، شرکت در این جشنواره می‌تواند تفریحی بسیار لذت‌بخش برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 5 = 5