همه چیز درباره هفته پنکیک (ماسلنيتسا)

عکس از فستیوال پنکیک

درباره جشن ماسلنیتسا چه می دانید؟

هفته پنکیک یا به زبان روسی ماسلنيتسا جشنی سنتی است که از سده ١٤ میلادی از زمانی که اسلاوها پاگانیسم (چند خدایی) بوده است، در روسیه و کشورهای اسلاونژاد، برای وداع با زمستان و استقبال از فصل بهار و آغاز زندگی جدید طبیعت جشن گرفته می‌شود. پس از شروع مسیحیت، این مراسم با مذهب ارتودوکس آمیخته شده و از طرف کلیسا نیز حمایت می‌شود. به ماسلنیتسا هفته بدون گوشت و هفته کره یا پنیر نیز گفته می‌شود.

در طول این هفت روز بسیاری از مسیحیان مذهبی از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند. همچنین این هفته، آخرین هفته‌ی مجاز برای استفاده از مواد لبنی و تخم مرغ است. در واقع افراد در این هفته بدن خود را برای ٤٠ روز، روزه‌داری که با پایان هفته پنکیک ماسلنیتسا آغاز می‌شود، آماده می‌کنند.

روسیه و کشورهای اسلاوی زمستان‌های طولانی و تابستان های کوتاه دارند. تقریبا ٦ ماه از سال، خورشید دیده نمی‌شود و روزها کوتاه، برفی و بسیار سرد است. خورشید سمبل زندگی، گرما و نشانه آغاز فصل بهار در این کشورها است.

پن کیک سمبلی از خورشید است

پن کیک به دلیل شکل دایره‌ای، طلایی و گرم بودن، سمبلی از خورشید است. در زمان گذشته مردم بر این باور بودند که با خوردن پن کیک در واقع تکه ای از گرما و قدرت خورشید را می‌خورند. به کوچکترها می‌گفتند هرچه پن کیک بیشتری بخورید، روزهای آفتابی و گرم‌تر بیشتری خواهیم داشت. آن‌ها اعتقاد داشتند آغاز بهار، آغاز زندگی تازه است و تابش خورشید نیروی زندگی به همه موجودات می‌دهد.

عکس از فستیوال پن کیک

هر یک از روزهای هفته پنکیک به یک مراسم خاص اختصاص دارد:

دوشنبه  – اولین روز هفته پنکیک ، عروسک ماسلنیتسا که نمادی از زمستان است ساخته می‌شود و آن را بر روی بلندترین تپه شهر یا دهکده نصب می‌کنند. امروزه عروسک‌هایی در سایز کوچک ساخته می‌شوند و به عنوان نمادی از سلامتی و ثروت و دور کردن انرژی‌های منفی در خانه نگهداری می‌شود.

امسال طراح معروف عروسک ، لوبوو لاورنتیا، عروسک‌های کوچکی برای این جشن طراحی کرده و در این باره می‌گوید: این مراسم آغاز فصل بهار است. مراسمی شاد و فرح بخش، عروسک‌هایی که من طراحی می‌کنم سمبلی از بهار، خوشحالی و سلامتی هستند. نگه داشتن آنها برای هر خانه‌ای شادی و آسایش می‌آورد.

سه شنبه – روز سرگرمی و بازی‌های دسته جمعی نامیده می‌شود. همه برای سورتمه سواری و پاتیناژ به سوی تپه‌های پر برف می‌روند. 

چهارشنبه – روز پذیرایی از مهمان‌ها با پن کیک ، خوراک ها و نوشیدنی‌های دیگر این هفته است. در هر خانه‌ای یک میز پر از شیرینی، آجیل ونوشیدنی‌های گرم از جمله اسبيتن (شربت عسل گرم با دارچین یا زنجبیل) والبته یک سماور در وسط میز برای پذیرایی وجود دارد.

پنج شنبه – در این روز مردها به رقابت می‌پردازند. ورزش کشتی به صورت دوستانه همراه با قوانین بسيار برای جلوگیری از آسیب رساندن به یکدیگر، از تفريحات اين روز است. 

جمعه – روز پذیرایی از مادر زن نام دارد. هر چقدر که این پذیرایی با شکوه‌تر برگزار شود، نشانه احترام بیشتر به مادر زن است. 

شنبه – عروس خانواده مهمانی‌ای برای خواهر شوهر خود برگزار می کند. این سنتی قدیمی برای حفظ روابط دوستانه بین عروس و خواهرشوهر است. 

یکشنبه – آخرین روز ماسلنیتسا، روز بخشش نام دارد. در این روز از نزدیکترین و عزیزترین دوستان و فامیل به خاطر هر ناراحتی و سوء تفاهمی که در طول یک سال گذشته پیش آمده درخواست بخشش می‌کنند. در این روز عروسک ماسلنیتسا که در سایز بزرگ ساخته شده به عنوان سمبلی از سرمای زمستان آتش زده می‌شود و از این طریق با فصل زمستان وداع می‌کنند.

عکس از فستیوال پن کیک

هر سال هفته ماسلنیتسا در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه. در میدان سرخ و میادین اصلی دیگر با برگزاری فستیوال‌های محلی، نمایش‌های عروسکی و سرگرمی‌های گروهی برای بچه ها و بزرگسالان جشن گرفته می‌شود.

این مراسم شامل رقص روسی و کنسرت موسیقی است که تا ساعت ده شب ادامه دارد. پاتیناژ در پیست هفت متری واقع در میدان سرخ برای همه در طول این سه روز مجانی است. علاوه بر روسیه و کشورهای اسلاو نژاد هفته ماسلنیتسا در لندن نیز جشن گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code