نوروز در کشورهای مختلف جهان

نوروز در کشورهای مختلف جهان

حال و هوای این روزهای جهان ، امسال (نوروز 99 ) بسیار متفاوت است و طبیعتا جشن نوروز هم امسال در کشورهایی که این جشن کهن باستانی را جشن می گیرند بسیار متفاوت خواهد بود و امسال نوروز در کشورهای مختلف جهان حال و هوای دیگری خواهد داشت  . نوروز به عنوان یک آیین کهن ایرانی هر ساله علاوه بر ایران در خیلی از کشورهای دیگر مانند : تاجیکستان ، افغانستان و … جشن گرفته می شود حتی خیلی از ایرانی ها در آمریکا و اروپا در قسمت های از شهر، نوروز را به شادمانی جشن می گیرند ، برگزاری این آیین کهن در ایران و کشورهای مختلف تفاوت ها و شباهت هایی دارد که ادامه این مقاله به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

بخشی از تفاوت ها و شباهت های نوروز در کشورهای مختلف جهان

با اینکه جشن نوروز به عنوان یک جشن بین المللی متعلق به ایران است ولی علاوه بر ایران ، آیین ها و مراسم نوروزی به شیوه های مختلف در کشورهایی مانند : افغانستان، هند، پاکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، مناطقی از روسیه، سوریه، عراق، گرجستان، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان و ازبکستان برگزار می شود.

نوروز در کشورهای مختلف

در ترکمنستان به جشن نوروز ، نوروز بایرام (Nowruz Bayram) می گویند و همانند ایرانیان با تحویل سال نو شمسی ، نوروز را جشن می گیرند . شباهت برگزاری آیین نوروز در کشورهای مختلف جهان همانند ایران می تواند به خانه تکانی و تمیزکردن خانه ها تا قبل از سال نو ، خرید و پوشیدن لباس نو و تمیز ، چیدن سفره های نوروزی اشاره کردن . اما تفاوت برگزاری جشن نوروز در این کشورها با ایران این است که نوروز در ایران بیشتر در خانه ها جشن گرفته می شود ولی در بسیاری از این کشورها نوروز را در خیابان های شهر جشن می گیرند (البته در ایران هم شهرها حال و هوای نوروزی به خود می گیرند و مراسم های مختلفی برگزار می شود)

نوروز در ترکمنستان

مثلا در ترکمنستان علاوه بر تزئین کردن شهر و برگزاری مراسم رقص و آواز و پایکوبی و شادی ، مسابقات اسب سواری در میان ترکمن ها ، هر ساله در این کشور برگزار می شود و علاوه بر مسابقات اسب سواری مسابقاتی مانند خروس جنگی، کُشتی و به طور کلی ورزش های که از قدیم و گذشته در ترکنستان رواج داشته ، همچنان در مراسم نوروزی با استقبال زیادی روبرو می شود.

نوروز در تاجیکستان و ترکمنستان

در پاکستان به نوروز ، عالم افروز می گویند و همانند ترکمن ها برگزاری مسابقات اسب دوانی و کشتی در این کشور بسیار رایج است . در پاکستان هم مانند ایران و اکثر کشورهای دیگر که نوروز را جشن می گیرند ، شیرینی های خوش مزه ، پای ثابت سفره های رنگین این مردمان است که برای تبریک نوروز به مهمانان نوروزی تغارف می شود . از این شیرینی های خوش مزه می توان به حلوا، سوهن حلوا ، ادو ، شکلات، گلاب حامن، رس ملائی، برفی، کریم رول ، شکم پاره، اشاره کرد .

نوروز در تاجیکستان

نوروز در تاجیکستان بین مردمان این کشور بسیار معروف و محبوب است و جز عیدهای بزرگ این کشور بشمار می رود و مردمان تاجیک به این جشن کهن و باستانی احترام ویژه ای می گذارند.

مراسم جالبی با نام بلبل خوانی در ایام نوروز برگزار می شود که با آوازهایی زیبایی با مضمون بهاری همراه است . فلسفه این مراسم زیبا بر می گردد به کشاورزان که با آغاز سال نو ، برکت و محصولات نو را به همگان نوید دهند.

نوروز در سراسر جهان

مراسم جالب دیگر در تاجیکستان ، مراسم گل گردانی است که با مردمان این کشور با هدیه دادن گل به همدیگر به استقبال سال نو و آمدن بهاری سرسبز می روند . نوروز در خیابان های تاجیکستان بسیار شاد و رنگارنگ برگزار می شود و هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشد .

سخن پایانی …

نوروز در ازبکستان ،  افغانستان ، قزاقستان و کشورهای دیگر هم حال و هوای خاص خود را دارد و با مراسم های سنتی و مسابقات مختلف همراه است ، اما برگزاری نوروز در کشورهای مختلف جهان همه نوید شادی و سرسبزی و سالی نو و پر برکت را به همگان می دهد . امسال (سال99) با اینکه نوروز رنگ و بوی همیشه را ندارد ، اما دل های عاشقان این آیین کهن باستانی در سرتاسر جهان شاد و امیدوار است و ما هم امیدواریم که همچنان در سال های آینده نوروز به مانند هر ساله پرانرژی و با شور و هیجان همیشگی در ایران و کشورهای مختلف جهان برگزار شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =