روز مادر و تولد حضرت زهرا

روز مادر

روز مادر در ادیان مختلف

مادر و حرمت مادر برای همه انسان ها شناخته شده است. آنقدر از مادران خوبی دیده شده که در ادیان و کشور های مختلف برای گرامی داشت مادر روزی را تعیین کرده اند. نه اینکه فقط در آن روز به خصوص احترام و گرامی داشت مادر واجب است ولی این روز را به عنوان نماد می شناسند. در بیشتر کشور ها دومین یکشنبه از ماه می را به عنوان روز مادر می شناسند و روز جهانی مادر ثبت شده است. البته مسیحیان نیز روز مریم مقدس را به عنوان روز مادر می دانند.

مسلمانان و به خصوص در کشور ما ایران برای گرامی داشت مقام مادر، روز تولد حضرت فاطمه (س) را در نظر گرفته اند. این روز مصادف است با بیستم جمادی الثانی و به دلیل اختلاف تقویم شمسی و قمری هر سال در تقویم ما این روز مقدس گردش دارد و ثابت نیست.

تمام این روز ها علامت هستند. علامتی برای شکرگزاری و سپاس گذار بودن. این روز ها این هدیه ها و این زمان های اندک دور هم بودن حتی نمی تواند ذره ای از محبت های مادرانه را در سراسر دنیا جبران کند. مادر واژه اش مقدس است. این روز ها برای یادآوری هستند. یادآور قدردان بودن و تشکر کردن.

روز مادر

مادر زیبا ترین نگاه را دارد. نگاهش سرشار از امید است. نگاهش سرشار از اقتدار است. نگاهش از خاص ترین نگاه هاست که هیچ وقت تکراری نمی شود. نگاه مادر به فرزندش رکورد زیباترین صحنه احساسی را دارد که در هیچ کتابی ثبت نشده است. شاید به خاطر اینکه مادر به دنبال ثبت نیست او احساس است، احساس خالص!

در همه جای دنیا سعی می کنند در چنین روز مقدسی حتما به دیدار مادر بروند و یا با او مکالمه ای هر چند کوتاه داشته باشند. در کشور ما روز مادر مانند هر مراسم دیگری به زیباترین شکل ممکن برگزار می شود. به دیدار مادر ها می روند برای شان هدیه ای می گیرند که عمق ارادات فرزندان را نسبت به مادر بیان می کند. در نهایت سعی می کنند یک روز را فارغ از مسائل و درگیری های روزانه با مادرشان سپری کنند. برخی نیز که مادر شان را از دست داده اند با گل به سر مزار مادر می روند و یاد ایام زنده بودن مادرشان را زنده می کنند.

در هر حال  روز مادر در ایران هم یک عید است و هم یک نماد. فرزندان ایرانی سعی می کنند در حد توان خود مادرشان را خوشحال کنند. چه با هدیه های ارزان یا گران قیمت، چه با دیدار از مادر و یا بردن گل سر مزار. اما معمولا دعای مادران ایرانی همیشه ثابت است :  ” عاقبت به خیر شوی مادر “.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code