سوم تیر ماه ، روز دختر مبارک

سوم تیر ماه ، روز دختر

هر جامعه برای رشد و تعالی خود نیاز به فرهنگ گذاری هایی مبتنی هنجار های خود دارد. اینکه هر جامعه چه هنجار هایی دارد و چگونه آنها را تبیین میکند، اصلی است که در جوامع مختلف متفاوت است. اما به طور قطع و یقین میتوان گفت که شرایط دینی و فرهنگی هر جامعه در تبیین این هنجار ها و به طبع سیاست گذاری روی آن برای رسیدن به تعالی، نکته ای مشترک در بین تمامی جوامع است. در ایران نیز شرایط دینی و مذهبی برای ساخت هنجار های اجتماعی حائز اهمیت است. فرهنگ سازی های زیادی برای گسترش فرهنگ اسلامی در جامعه ما انجام شده که یکی از آنها تعیین روز دختر از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد. در ادامه این مطلب و با بررسی اهمیت این روز با ما همراه باشید.

روز دختر، روزی برای یادآوری ارزش ها

روز دختر در واقع برای ما یک یادآور است. یادآور اینکه نقش دختران در یک جامعه چقدر می تواند مهم باشد که یک روز جدا به آن اختصاص داده شده است. روزی که در آن یک نمونه و الگو برای دختران معرفی می شود. دخترانی که قرار است مادران آینده این سرزمین باشند. در فرهنگ امروزه ما و با توجه به تهاجمات فرهنگی، اینکه دختران سرزمین ها چه کسی را الگوی خود قرار دهند و دنباله روی چه راهی باشند، در حفظ فرهنگ اصیل ایرانی یک اصل کامل و ضروری است. برای همین علت روز یکم ذیقعده، که روز تولد حضرت معصومه سلام الله علیها است برای این روز انتخاب گردید. لازم به ذکر است روز یازدهم اکتبر نیز از سال 2012 به صورت جهانی به عنوان روز دختر معرفی شده است.

چه نیازی به روز دختر داریم!؟

دلیل و اهمیت نامگذاری این روز را تا کنون کم و بیش توضیح داده ایم. در دنیای امروز شاید جایگاه دختران آنگونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است. عدم توجه به این جایگاه، تبعیض های جنسیتی و فشار دنیای اطراف میتواند باعث ایجاد تغییراتی در طبع لطیف دختران شود. این تغییرات باید مورد بررسی و توجه قرار گیرند زیرا دختران یک جامعه مادران آینده آن هستند و بار ساخت و تربیت یک جامعه بر دوش آنان خواهد بود. وجود یک روز جهانی برای یادآوری این اصل که این توجهات و نگرش به دختران نباید فراموش شود. همینطور یادآوری نقش آنان در جامعه، یک امر ضروری است.

روز دختر در ایران

در سال 1385 از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی روز تولد حضرت فاطمه سلام الله علیها به عنوان روز دختر معرفی و ارائه گردید. این روز که تاریخ آن به هجری قمری می باشد، در تاریخ یکم ذیقعده قرار دارد، و تاریخ روز دختر به شمسی متغیر است. روز دختر در سال 1399 برابر با سوم تیر ماه است.

روز دختر در ایران

دلیل انتخاب تولد حضرت معصومه سلام الله علیها برای این روز، این است که ایشان هرگز ازدواج نکردند. این روز به عنوان روز دختر انتخاب گردید تا الگویی نمونه برای دختران مسلمان معرفی کرد تا با پیروی از راه ایشان بتوانند به تعال دست یابند.

ما نیز به نوبه خود روز دختر را به تمامی دختران سرزمین ایران تبریک و تهنیت عرض می کنیم و امیدواریم راه درستی را در پیش گرفته و دست از تلاش برای رشد و تعالی، بردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code