16 خرداد ، روز محیط زیست در تقویم

روز محیط زیست در تقویم

۵ ژوئن روز محیط زیست

هر ساله ۵ ژوئن که مصادف شده با ۱۶ خرداد را روز محیط زیست می نامیم. موضوع انتخاب ۵ ژوئن به عنوان روز محیط زیست، به ۴۸ سال پیش یعنی ۱۹۷۲ میلادی بر می گردد. در سال ۱۹۲۷ برای اولین بار اجلاسی در مورد انسان و محیط زیست در سازمان ملل متحد برگزار شد. بعد از برگزاری این اجلاس سازمان ملل متحد قطع نامه ای را با موضوع برنامه محیط زیست تصویب کرد. بعد از تصویب این قطع نامه این تاریخ را به عنوان روز محیط زیست می شناسیم.

امروزه با گذشت ۴۸ سال از آن قطع نامه هنوز هم در روز محیط زیست مردم به مناطق طبیعی میروند و فعالیت های بشر دوستانه ای مانند پاک سازی محیط زیست را انجام می دهند. در روز محیط زیست مردم مراسم های مختلفی را در سراسر جهان انجام می دهند. در برخی از کشورها در این روز مردم در خیابان ها جمع می شوند و راهپیمایی می کنند. بعضی دیگر از کشور ها مراسم دوچرخه سواری بر گزار می کنند و در روز محیط زیست از اتومبیل در درون شهر استفاده نمی کنند.

اقداماتی که در روز محیط زیست انجام می شود

برخی مناطق در این روز نمایش و تئاتری متناسب با موضوع محیط زیست برگزار می کنند و مردم را به حفاظت از محیط زیست تشویق می کنند. در برخی از مدارس و مراکز فرهنگی به مناسبت این روز مسابقه نقاشی و یا نوشتن روزنامه دیواری و مقاله برگزار می شود. بعضی از اداره ها و مراکز دولتی نیز در روز محیط زیست به مناطق مختلف شهر می روند و در آنجا درخت کاری می کنند و فضای سبز تولید می کنند.

در این روز رسانه ها سعی می کنند، فرهنگ جداسازی زباله های خشک و تر و نریختن زباله در طبیعت را در جوامع ترویج می کنند. در روز محیط زیست برخی از نهادها به صورت خود جوش وارد عمل می شوند و زباله های طبیعت را جمع آوری می کنند و طبیعت را پاکسازی می کنند. هدف این مراکز از برگزاری چنین مراسم هایی در جهان جلب کردن توجه مردم به مشکلات محیط زیست است. در این روز این مشکلات را به مردم یاد آوری می کنند و به آنها تذکر می دهند که زباله ها می توانند محیط زیست را نابود کنند.

روز محیط زیست

در روز محیط زیست مسئولان با هم فکری کردن با مردم در مورد مشکلات محیط زیست تلاش می کنند تا راه حل های مناسبی پیدا کنند. در این روز به یاد مردم می آورند که محیط زیست یک امانت در دست ما میباشد؛ ما باید به صورت درست از آن استفاده کنیم و آن را به نسل های آینده بسپاریم.

کودکان و محیط زیست

در روز محیط زیست در طبیعت برای کودکان برنامه های مفرح و لذت بخشی را تدارک می بینند تا کودکان از همان ابتدا با محیط زیست دوست شوند و به آن آسیب نرساند. کودکان در روز محیط زیست همراه با سرپرستان شان به گردش در طبیعت می پردازند و وظیفه پدر و مادر کودک است که به فرزند خود مراقبت و شیوه صحیح استفاده از محیط زیست را بیاموزند. اگر انسان از همان بچگی با طبیعت آشنا شود و محیط زیست را دوست بدارد، دیگر شاهد استفاده بی رویه و نادرست از طبیعت نخواهیم بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code