عید سعید فطر، غوغایی در جهان

عید سعید فطر

عید سعید فطر که با پایان ماه رمضان و ورود به ماه شوال از راه میرسد، را شاید بتوان بزرگترین عید مذهبی مسلمانان دانست. این عید هیاهوی بسیاری دارد و مسلمانان در گوشه و کنار دنیا هر کدام به روش و سنت منطقه ای خود این عید را جشن میگیرند. از آنجایی که عید سعید فطر بر پایه ماه قمری است، تعیین روز عید در کشور های مختلف کمی با هم متفاوت است و عموما با اختلاف یک و یا دو روز همراه است. البته تعیین عید فطر نیز در بین مذاهب شیعه و اهل سنت تفاوت های جزیی نیز دارد که مربوط به قابل تقلید بودن و یا محرز شدن برای خود فرد است. اما آنچه که واضح است، ارزش و جایگاه این عید برای مسلمانان است.

عید سعید فطر مبارک

عید سعید فطر و مسلمانان دنیا

در گوشه و کنار دنیا مسلمانان هر یک به شیوه خاص خود این عید را جشن می گیرند و آن را بزرگ میشمارند. در بعضی از کشورها مانند ایران تعطیلات رسمی دو و یا چند روزه برگزار می گردد. در کشوری مانند میانمار بدون تعطیلی است، و در کشوری مانند عربستان با بیست و سه روز تعطیلی، یک جشن باشکوه و معنوی را رقم میزند. مراسم نماز عید فطر که در صبح روز عید برگزار میگردد یک اجتماع باشکوه را رقم میزند. نمازی در صبح روز پایانی ماه میهمانی خدا برگزار می گردد بر خلاف نماز های یومیه بعد از بالا آمدن آفتاب خوانده میشود. در مورد واجب و یا موکد بودن این نماز در مذاهب  فرقه های مختلف اختلافاتی وجود دارد.

عید سعید فطر در کشورهای مختلف

جشن عید سعید فطر، سروری در سراسر دنیا

پیشتر اشاره کردیم که هر جای دنیا مراسم عید سعید فطر را به نحوی برگزار میکند، اما ماهیت این جشن برای تمامی مسلمانان ثابت است. دید و بازدید یکی از اصلی ترین عناصر در عید فطر است. عیادت از بزرگان و به جا آوردن سنت صله رحم در عید سعید فطر را میتوان جزیی از تمامی این جشن ها دانست. همینطور پخت شیرینی های مختلف و مخصوص این عید، که در بعضی کشور ها به صورت سنتی و دسته جمعی پخت میگردد. از انواع این شیرینی جات و کشور هایی که آنها را پخت می کنند می توان به فهرست زیر اشاره کرد:

  • کلیجه در عراق

  • قطایف، الملیحی، لمزالیقات و فطایر در سوریه

  • خرمای شیرین شده در پاکستان

  • رندانگ و توپات در مالزی

  • المقروض، الغریبه، الباقلاوه، المحشی و الصمصه در تونس که به آن حلوی می گویند

  • نوشیدن آب انار در لیبی

تعطیلات رسمی و جشن و سرور سراسری نیز یکی دیگر از رسوم عید سعید فطر است که عربستان بیست و سه روز، کویت با هفت شبانه روز و سایر کشور های اسلامی نیز عمدتا با سه روز، ایران دو روز و میانمار بدون تعطیلی این عید را جشن میگیرند.

آداب و رسوم عید فطر و مراسمات آن نیز تفاوت هایی با یکدیگر دارد، در کشور های سوریه، مصر، فلسطین و مسلمانان چین رفتن بر مزار گذشتگان و دعا برای شادی روحی آنان و زنده نگه داشتن عزیزانی که دیگر در این عید آن ها را همراهی نمیکنند، امری ضروری تلقی می گردد. همینطور کشور هایی مانند اردن، ترکیه، سودان و مالزی مانند عید نوروز با یک خانه تکانی گسترده و آماده سازی بزرگ به استقبال عید سعید فطر میروند.

عید سعید فطر در مالزی

در جای جای دنیا این عید گرامی جایگاهی والا را در بین مسلمانان را دارد و نشان دهنده اتحاد در بین مسلمانان است.ما نیز به نوبه خود این عید فرخنده را به شما و همه عزیزانتان تبریک و تهنیت عرض می داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 8 = 80