با آداب و رسوم کریسمس در چند کشور جهان آشنا شوید

کریسمس در جهان

کریسمس یکی از مهم‌ترین رویدادها و اتفاقات در جهان می‌باشد. تعداد مسیحیانی که در سراسر جهان زندگی می‌کنند بسیار زیاد است و این جمعیت عظیم در جای جای این کره‌ی خاکی از آسیا تا آمریکا زندگی می‌کنند. از این رو سنت‌های مختلفی در این رویداد و جشن بزرگ جاری می‌باشد. در این مقاله می‌خواهیم با آداب و رسوم کریسمس در چند کشور جهان آشنا شویم.

آداب و رسوم کریسمس در کشورهای مختلف:

1- کریسمس در فرانسه:

آداب و رسوم کریسمس در فرانسه

کریسمس در فرانسه ” نوئل ” خوانده می‌شود و به عنوان یکی از مهم‌ترین جشن‌ها و رویدادهای این کشور می‌باشد. و در 25 دسامبر این جشن را برپا می‌دارند. سنت‌ها و رسوم جالبی در این کشور وجود دارد برای مثال: به نظافت منازل خود می‌پردازند و غذاهای خاصی مانند بوقلمون که مخصوص کریسمس می‌باشد تهیه می‌کنند. در فرانسه بر خلاف بسیاری از کشورها کارت تبریک کریسمس ارسال نمی‌شود.

2- کریسمس در کانادا:

کریسمس در کانادا

یکی از سنت‌های جالبی که در کانادا وجود دارد. این است که کودکان برای بابا نوئل نامه می‌نویسند و به منزل بابا نوئل در قطب شمال ارسال می‌کنند. آنها اعتقاد دارند که بابا نوئل در قطب شمال زندگی می‌کند و به کانادا بسیار نزدیک است از این رو به زودی پاسخ نامه‌های آنها را خواهد داد.

3-کریسمس در چین:

کریسمس در چین

جمعیت مسیحیانِ چین اندک است ولی کم بودن جمعیت پیروان این آیین موجب کم رنگ شدن مراسمات آنها نمی‌شود. و اما شاید بتوان گفت مقداری متفاوت‌تر است. برخلاف کشورهای اروپایی و آمریکایی تزئین درخت کریسمس در منازل مسیحیان در چین بسیار کم و شاید بیشتر بتوان در فروشگاه‌ها آن را دید و خانواده‌های کمی هستند که به تزئین درخت کریسمس می‌پردازند ولی چراغانی‌های خیابان‌ها و مغازه‌ها و فروشگاه‌ها به وفور به چشم می‌خورند.

4-کریسمس در ایران:

کریسمس در ایران

در کشور ایران چیزی حدود 110 هزار نفر مسیحی زندگی می‌کنند که همانند مسیحیان سراسر جهان آداب و رسومات خاصی برای کریسمس دارند. بیشترین جمعیت مسیحیان ایران در شهرهای تهران و اصفهان و ارومیه زندگی می‌کنند. در روزهای پایانی آذر ماه و همین طور اوایل دی ماه حس و حال خاصی در محله‌های ارمنی نشین و فروشگاه‌های آنها وجود دارد. علاوه بر این یک سنت پسندیده در بین مسیحیان ایران غبار روبی منازل از چندین روز و گاها چندین هفته قبل از شروع عید است. مسیحیان ایران نیز مانند مسیحیان کشورهای دیگر غذاها و کیک‌های خاصی تهیه می‌کنند و این جشن را در کنار خانواده و یا اقوام نزدیک سپری می‌نمایند.

5- کریسمس در هند:

کریسمس در هند

برخلاف جمعیت بالایی که در هند وجود دارد شاید بتوان گفت تنها 5 درصد از جمعیت این کشور را مسیحیان تشکیل می‌دهند. در شهرهای مختلفی از این کشور جشن کریسمس برگزار می‌شود. یکی از شهرهایی که مراسمات بسیار پر شکوه و زیبا برگزار می‌نماید شهر کلکته است. که نورپردازی‌ها و غذاها و کیک‌ها و شیرینی‌های آن همه و همه معروف هستند. مسیحیان هندی نیز مانند بسیاری از مسیحیان دیگر بوقلمون را به عنوان غذای عید در کریسمس تهیه می‌کنند.

و در پایان…

در این مقاله تعدادی از سنت‌های کریسمس در برخی از کشورهای جهان، بیان شد. در کشورهای دیگری از جمله: هلند، استرالیا، فیلیپین، مکزیک، یونان، سوئد، آلمان، روسیه، ارمنستان و … سنت‌ها و رسومات خاصی وجود دارد که می‌توانید در این رابطه نیز مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × = 10