جشن کریسمس و میلاد عیسی مسیح (ع)

جشن کریسمس

یکی از جشن‌ها و رویدادهای مهم که همه ساله در کشورهای عظیمی از این کره خاکی برگزار می‌شود، جشن کریسمس می‌باشد. کریسمس مصادف با میلاد حضرت عیسی مسیح می‌باشد. میلاد مسیح مصادف با 25 دسامبر یا 4 دی می‌باشد و تعدادی از مسیحیان این جشن را 24 دسامبر شب هنگام ، برگزار می‌کنند و تعدادی دیگر در روز 25 دسامبر این جشن را برپا می‌دارند. جشن کریسمس از تاریخ 25 دسامبر آغاز می‌شود و تا 6 ژانویه سال نو میلادی ادامه می‌یابد.

کریسمس به چه معناست؟

کریسمس در کشورهای مختلف تلفظات متفاوتی دارد. برای مثال در ایتالیا ناتاله، در فرانسه نوئل، در انگلیس کریسمس، در اسپانیا نویداد و … که همگی آنها به معنای میلاد و یا میلاد مقدس می‌باشند.

جشن کریسمس

جشن میلاد مسیح بین پیروان مختلف

پیروان عیسی مسیح به 3 دسته: کاتولیک، ارتودوکس و پروتستان تقسیم بندی می‌شوند. پیروان کاتولیک و پروتستان در 25 دسامبر (و برخی دیگر در 24 دسامبر شب هنگام) جشن می‌گیرند. پیروان ارتودوکس کمی متفاوت تر هستند و برخی از آنها مانند مسیحیان دیگر، در تاریخ 25 دسامبر جشن برپا کرده و برخی دیگر در تاریخ 7 ژانویه سال جدید به برپایی این جشن می‌پردازند. همان طور که می‌دانید در ایران جمعیت بالغ بر 110 هزار نفر مسیحی هستند و این مسیحیان ارمنه، در روز 6 ژانویه به برگزاری جشن میلاد مسیح می‌پردازند.

سنت‌های جشن کریسمس:

در اصل این جشن یک جشن مذهبی است و بر  پایه‌ی خوش رفتاری و مهربانی و بخشندگی می‌باشد. سنت‌ها و آداب پسندیده‌ای بین مسیحیان در  کریسمس رواج دارد که از جمله‌ی آنها می‌توان به هدیه دادن اشاره نمود. همان طور که در جشن عید نوروز و یا میلادهای مقدس در بین ایرانیان و مسلمانان رسوماتی مانند عیدی دادن بزرگترها به کوچکترها و تقسیم نمودن شیرینی و … وجود دارد در جشن مسیحیان نیز چنین رسوماتی وجود دارد. علاوه بر این یکی از رسومات دیگر جوراب کریسمس است که معمولا کودکان انتظار دارند این جوراب مملو از هدایا شوند. از دیگر رسومات درختان کاج با گلوله‌های رنگی و درخشان تزئین شده می‌باشند. و برای تبریک عید، کارت کریسمس بین مسیحیان دست به دست میشوند تا از این طریق به یکدیگر تبریک بگویند. یکی از جالب‌ترین بخش‌ها مربوط به کریسمس، بابانوئل است. حال می‌خواهیم بدانیم، بابا نوئل کیست؟؟

بابا نوئل:

بابا نوئل
همان طور که در جشن‌ سال نو ایران عمو نوروز یکی از شخصیت‌های مهم و مهربان است که خبر از رخت بر بستن زمستان می‌دهد. بابانوئل نیز در جشن کریسمس مسیحیان یک شخصیت بسیار مهم و قابل احترام است. بابانوئل‌های زیادی در کریسمس در قسمت‌های مختلف شهرها به چشم می‌خورند که با هدایای خود به کودکان و افراد دیگر این جشن را زیباتر و به یادماندنی تر می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × = 30