جشن هالووین چیست و آیا مسیحیان باید آن را جشن بگیرند؟

جشن هالوین چیست

 آیا در کتاب مقدس سرنخهایی برای جشن هالووین وجود دارد؟

اول از همه، باید بدانیم که جشن هالووین بیشتر یک رسم غربی است و هیچ مرجع مستقیمی در کتاب مقدس ندارد. شاید بهترین راه برای درک چگونگی ارتباط هالووین با کتاب مقدس ، نگاه به معنای هالووین و تاریخچه آن باشد.

معنی  جشن هالووین چیست؟

هالووین در اصل به معنای “شب عید” و “شب مقدس” است. که در 31 اکتبر جشن گرفته می‌شود. هالووین از جشنواره‌های برداشت باستانی سلت گرفته شده است. اما اخیراً ما از هالووین به عنوان شبی پر از آب نبات، کدو تنبل، ارواح و مرگ یاد می کنیم.

تاریخچه  جشن هالووین

نماد جشن هالویین

منشأ هالووین از حدود 1900 سال پیش در انگلیس ، ایرلند و فرانسه شمالی آغاز شد. این جشن سلتیک سال نو بود و به نام Samhain در اول نوامبر اتفاق افتاد. درایوهای سلتی آن را به عنوان بزرگترین تعطیلات سال تکریم کردند و بر آن روز به عنوان روزی که روح مردگان می توانست برای زندگی جان تازه‌ای بگیرد، تاکید کردند. آتش سوزی جنبه بزرگی از این تعطیلات نیز بود.
Samhain تا زمان رسیدن سنت پاتریک و سایر مبلغان مسیحی به منطقه، محبوبیت پیدا کرد. با شروع گرایش مردم به مسیحیت، این تعطیلات محبوبیت خود را از دست داد. با این حال، به جای ریشه کن کردن شیوه های بت پرستی مانند “هالووین” یا Samhain ، کلیسا در عوض از این تعطیلات با یک پیچ و تاب مسیحی استفاده کرد تا بت پرستی و مسیحیت را به هم نزدیک کند، و این امکان را فراهم می آورد تا جمعیت محلی به مذهب دولتی تبدیل شود.
یک سنت دیگرِ این اعتقاد Druidic است که در شب اول نوامبر، شیاطین، جادوگران و ارواح شیطانی آزادانه با خوشحالی روی زمین پرسه می زنند.

آیا مسیحیان باید هالووین را جشن بگیرند؟

ارواح در هالووین

آیا هالووین مبتنی بر مضامین خدادادی مانند صلح، آزادی و نجات است یا احساس ترس، ستم و اسارت را به ذهن وارد می کند؟

کتاب مقدس هیچ نشانه مستقیمی به جشن هالووین ندارد. در  تثنیه 18: 9-13 می افزاید: “وقتی وارد سرزمینی شوید که خداوند به شما می دهد، یاد نخواهید گرفت که از بدخواهی آن ملل پیروی کنید. در میان شما یافت نمی شود … کسی که جادوگری می کند، یا یک جادوگر، یا کسی که طلسم می کند، یا یک روحانی، یا کسی که مردگان را صدا می کند. زیرا همه کسانی که این کارها را انجام می دهند، بیزاری برای خداوند هستند. “
کتاب مقدس در افسسیان 5:11 به این مبحث چه می افزاید: “و هیچگونه همکاری با آثار بی ثمر تاریکی ندارید. “

بنابراین طبق گفته‌های کتاب مقدس این جشن از نظر این کتاب هیچگونه رسمیتی ندارد و فقط بر اساس باورهای غلط مردم شکل گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code