همه چیز درباره باکسینگ دی

باکسینگ دی

باکسینگ دی چه روزی است؟

هر کشوری نزدیک به سال نو با توجه به فرهنگ خود، جشن‌ها و آداب و رسوم خاصی را برگزار می‌کند. این آداب و رسوم که معمولا از پیشینینان بر جای مانده و به مرور زمان مراسم‌های خاصی هم به آن‌ها اضافه شده‌اند، بسیار جذاب هستند. باکسینگ دی هم یکی از همین رسم‌های جذاب است که یک روز بعد از کریسمس در کشورهایی از جمله انگلیس، کانادا، استرالیا، اسکاتلند و نیوزیلند برگزار می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم درباره‌ی مفهوم باکسینگ دی و فعالیت‌هایی که در این روز انجام می‌شوند، صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

باکسینگ دی (Boxing day):

باکسینگ دی فردای روز کریسمس یعنی 26 دسامبر جشن گرفته می‌شود و تعطیل می‌باشد. حراجی‌های زیادی در این روز در کشورهایی که باکسینگ دی در آن‌ها برگزار می‌شود برقرار است.

در بعضی از کشورها مانند آلمان، هلند، اسکاندیناوی و لهستان، به باکسینگ دی، کریسمس دوم می‌گویند.

فلسفه باکسینگ دی

در مورد علت به وجود آمدن روزی با این عنوان، نظرهای متفاوتی وجود دارد. آنچه که می‌توان گفت این است که به احتمال زیاد منظور از کلمه‌ی “box”، جعبه‌های هدایا بوده است. در ادامه روایت‌هایی را که برای این روز مطرح می‌شوند، بیان می‌کنیم:

1- در گذشته در این روز به خدمتکارانی که در شب کریسمس به صاحبخانه‌ها کمک می‌کردند، جعبه‌هایی پر از غذا و پوشاک به عنوان هدیه داده می‌شد.

2- در گذشته‌ها افرادی که از نظر مالی در سطح بالایی قرار داشتند(مانند شاهزاده‌گان و اربابان)، به افراد فقیر و نیازمند جامعه جعبه‌هایی از خوراک و پوشاک هدیه می‌دادند.

3- در این روز کلیساها صندوق‌های صدقات خود را باز کرده و پول‌های داخل آن‌ها را میان مردم فقیر تقسیم می‌کردند.

4- در این روز اهالی خانه به خدمتکارانی که در طول سال به آن‌ها در انجام کارهایشان کمک کرده بودند، جعبه‌هایی از هدایا می‌دادند.

باکسینگ دی2

فعالیت در باکسینگ دی

در کانادا و استرالیا با وجود تعطیل بودن مدارس و بسیاری از ادارات، فروشگاه‌ها باز هستند و محصولات خود را با تخفیف‌های بالایی عرضه می‌کنند. محصولاتی که در باکسینگ دی تخفیف می‌‌خورند شامل پوشاک، کالاهای دیجیتال، لوازم خانگی و … می‌باشند. این روز را می‌توان مشابه روز جمعه سیاه(black friday) آمریکا دانست. به دلیل تخفیف‌های خوب این روز، بازار خرید بسیار داغ است و فروشگاه‌ها بسیار شلوغ هستند.

در بعضی ازمناطق، فروشگاه‌ها هم مانند سایر مشاغل تعطیل هستند و در عوض در روز 27 دسامبر به عرضه‌ی کالاهای خود با تخفیف می‌پردازند.

علاوه بر خرید که از ارکان جدایی ناپذیر این روز است، دور هم جمع شدن و غذا خوردن، تفریح کردن و ورزش به ویژه فوتبال هم از جمله فعالیت‌های مردم در این روز به حساب می‌آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 6 = 30