10 بهمن جشن بزرگ سده

جشن بزرگ سده

جشن باستانی سده

یکی از جشن های ایرانی است که فلسفه های گوناگونی برای آن ذکر شده است. برخی اسم آن را برگرفته از صده می دانند. یعنی صد روز. برخی معتقدند : از 10 بهمن تا اول نوروز 50 روز می باشد و 50 شب است که جمع آن صد است. برای همین در این روز جشن سده می گرفتند و روز و شب را که به نوروز نزدیک می شده است گرامی می داشتند.جشن بزرگ سده تفسیر دیگری نیز دارد و آن این است که از اول آبان تا 10 بهمن که هوا سرد ترین حالت سال را دارد 100 روز گذشته است و به همین علت نام آن سده است.

ابوریحان بیرونی درباره جشن سده وشته است : سده گویند یعنی صد و آن یادگار اردشیر بابکان است. در علت و سبب این جشن گفته‌اند که هرگاه روزها و شب‌ها را جداگانه بشمارند، میان آن و آخر سال عدد صد بدست می‌آید .

یکی دیگر از روایت ها این است که در ایران باستان دو ماه دی و بهمن را بسیار سخت می دانسته اند. آن ها معتقد بودند در این دو ماه اهریمن قدرتش افزایش می یابد. برای جلوگیری از این مسئله نیایش های گوناگونی برگزار می شده است. این نیایش ها چله به چله برگزار میشده است. از شب چله یا شب یلدا تا 10 بهمن 40 روز فرصت است. شب سده را برای چله دوم در نظر می گرفتند.

جشن بزرگ سده

جشن بزرگ سده و آداب آن  

نکته اول درباره جشن بزرگ سده دور هم و دسته جمعی برگزار کردن آن است. در روستاها و محله ها تمام افراد با هم این جشن را برگزار می کردند. از صبح به دنبال جمع آوری هیزم و چوب بودند و شب معمولا در یک مکانی که ارتفاع بیش تری از سطح زمین داشت به اتش افروزی و پایکوبی می پرداختند. معمولا در بالای پشت بام یا دامنه کوهستان این جشن بر پا می شده است. با روشن شدن آتش زرتشتیان به نیایش ربانی می پرداختند. هم چنین در این گرد همایی مردم هر منطقه یک دل تر و همراه تر با یکدیگر جلو می رفتند و کار گروهی و همکاری را می آموختند.

جشن سده در زمان حال

امروزه در بسیاری از شهرها و روستاهای کوچک در 10 بهمن به سده سوزی می پردازند و دور هم جمع می شوند. بسیاری از شرکت کنندگان شاید حتی اسم این مراسم را ندانند. ولی اوج برگزاری این مراسم در شهر کرمان است که بسیار با شکوه در اکثر روستاها و محلات برگزار می شود. در روستاهای اطراف سیرجان سده سوزی چوپانی انجام می شود که اغلب حاضرین در این جشن چوپانان و دامداران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code